Среда Февраль 14, 2018

Пакуль вы не паспелі адагрэцца ад бязснежнага снежня і наладзіцца на працу пасля зімовых святаў, Літаратурны музей Петруся Броўкі аб'яўляе самую цёплую штогадовую акцыю да Дня ўсіх закаханых “Музей для дваіх”.

Пятница Февраль 16, 2018
Начало: 16.02.2018 17:30

Жарсць і жорсткасць літаратурнай барацьбы дваццатых, бескампрамісныя пазіцыі яе завадатараў, падводныя камні асабістых крыўд і палітычных рашэнняў – рэканструкцыя падзей тых легендарных часоў адбудзецца наўпрост на вачах здзіўленых гледачоў. Васіль Дранько-Майсюк абароніць гонар “Узвышша”, і ягонымі вуснамі будуць прамаўляць Уладзімір Дубоўка, Адам Бабарэка, Язэп Пушча, Уладзімір Жылка. Ганна Севярынец выступіць ад імя Міхася Чарота, Алеся Дудара, Міхася Зарэцкага, Анатоля Вольнага.

Вторник Февраль 27, 2018
Начало: 27.02.2018 17:00

Літаратурны музей Петруся Броўкі запрашае на імпрэзу “…І нехта ўспомніць пра мяне”, прысвечаную 85-годдзю з дня нараджэння Міхаіла Іванавіча Пратасевіча.

Расказаць пра гэтага чалавека — літаратуразнаўцу, музеязназцу, збіральніка артэфактаў і папулярызатара культурнай спадчыны — нам асабліва важна, бо ён наш калега. Міхаіл Пратасевіч, філолаг па адукацыі, большую частку свайго жыцця прысвяціў музейнай справе ў літаратурных музеях: працаваў у Дзяржаўным літаратурна-мемарыяльным музеі Якуба Коласа, Дзяржаўным музеі гісторыі беларускай літаратуры, Літаратурным музеі Максіма Багдановіча, Літаратурным музеі Петруся Броўкі.

®